Oryginalne czy zamienniki – jakie elementy karoserii wybrać na wymianę ?

Oryginalne czy zamienniki – jakie elementy karoserii wybrać na wymianę ?

Uszkodzenia samochodów w wyniku drobnych stłuczek, kolizji czy poważnych wypadków nie należą niestety do rzadkości. W sytuacji, gdy elementy karoserii lub lakier ulegną zniszczeniu, konieczna jest fachowa naprawa blacharsko-lakiernicza. Przekonajmy się, co zwykle się na nią składa i dowiedzmy się, jakie części zamienne warto w takiej sytuacji zastosować.

Jaki zakres czynności obejmuje zwykle naprawa blacharsko-lakiernicza?

Uszkodzenia karoserii mogą być naprawiane na różne sposoby w zależności od ich skali. Przy niewielkich wgnieceniach i nienaruszonej powłoce lakierniczej często stosuje się naprawy PDR, tj. wyciąganie lub wypychanie blachy. Jeżeli zniszczenia są większe, element może zostać wyprostowany, a następnie malowany punktowo, w przypadku części z tworzyw sztucznych stosuje się ich zgrzewanie. Jeżeli interwencja blacharska jest zbyt pracochłonna i nieopłacalna z reguły wymienia się cały panel. Najpoważniejsze skutki zderzeń związane z deformacją nadwozia wymagają natomiast prostowania na specjalnej ramie. Po pracach blacharskich elementy są lakierowane przy użyciu podkładu, lakieru bazowego oraz bezbarwnego.

Jakie części warto stosować przy wymianie elementów karoserii?

W sytuacji, gdy naprawa blacharska elementu nie ma sensu, należy zastąpić go innym. W przypadku, w którym naprawiane są auta stosunkowo „młode”, a koszty finansuje ubezpieczyciel, najczęściej korzysta się z części oryginalnych pochodzących od producenta auta albo zamienników o identycznych właściwościach z tymi, jakie mają części używane na tzw. pierwszy montaż. Jeżeli koszty naprawy mają być pokrywane z kieszeni właściciela pojazdu, często pod uwagę bierze się zakup tańszych zamienników. Choć pozwala to na znaczne oszczędności, wymaga korzystania z usług solidnych dostawców oferujących podzespoły o jakości porównywalnej z oryginalnymi. Alternatywą, która pozwala na jeszcze większe zbicie ceny, jest zastosowanie części używanych. Muszą one jednak być w dobrym stanie – nie nosić śladów rdzy, wgnieceń, a także uszkodzeń lakieru, ponieważ często daje to szanse na uniknięcie konieczności lakierowania.

© Copyright 2022 Gampcar