Jak odholować unieruchomiony samochód?

Jak odholować unieruchomiony samochód?

Awaria samochodu niestety może zdarzyć się każdemu kierowcy. Jak więc w takiej sytuacji postępować, aby bezpiecznie odstawić samochód do mechanika oraz o czym koniecznie trzeba pamiętać podczas przeprowadzania holowania? Oto najważniejsze zasady, co do których kierowcy muszą mieć świadomość.

Holowanie nie zawsze zgodne z prawem

Na początku trzeba pamiętać, że holowanie nie zawsze jest możliwe. Jeśli bowiem samochód ma uszkodzony układ kierowniczy lub hamulcowy, a także zawieszenie, wówczas ze względu przede wszystkim na bezpieczeństwo nie należy tego robić. Holowanie pojazdu jest zabronione również na autostradach (niezależnie od stanu pojazdu), także z uwagi na kwestię bezpieczeństwa.

Alternatywa, czyli laweta

Jeśli unieruchomiony samochód nie może być z jakichś powodów holowany, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług takich jak autolaweta. Jest to również najwygodniejszy wariant, gdy do awarii doszło daleko od miejsca zamieszkania, np. w delegacji lub podróży. Oczywiście taka usługa jest droższa, nie dziwi więc, że wielu kierowców poszukuje alternatyw.

Bezpieczne holowanie

Wiemy już, kiedy holowanie jest niegodne z prawem. Jeśli jednak nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, zdecydowanie można się go podjąć, pamiętając oczywiście o kilku kluczowych zasadach. Najważniejsze z nich to:

  • pamiętanie o prawidłowym zapięciu linki, nigdy do zderzaka, gdyż może grozić to zerwaniem w trakcie jazdy,
  • umieszczenie trójkąta ostrzegawczego za tylną szybką auta holowanego, aby przestrzec innych użytkowników ruchu drogowego,
  • niewłączanie świateł awaryjnych, ani w pojeździe holującym, ani holowanym,
  • nieprzekraczanie prędkości 30 km/h w terenie zabudowanym oraz 60 km/h poza terenem zabudowanym,
  • pamiętanie o ciągłym napięciu linki,

Jak widać holowanie unieruchomionego pojazdu nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Dlatego też tego typu usługi świadczymy w ramach prowadzonej przez nas działalności, aby zagwarantować bezpieczeństwo, także innym uczestnikom ruchu drogowego.

© Copyright 2022 Gampcar