Najczęstsze przyczyny uszkodzeń zderzaków i sposoby ich naprawy

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń zderzaków i sposoby ich naprawy

Zderzaki to elementy pojazdów, które z założenia mają chronić je przed skutkami uderzeń i wstrząsów, przyjmując ich impet na siebie. Stworzone są tak, by jak najlepiej radzić sobie z tym zadaniem – wykonuje się je z elastycznego tworzywa sztucznego, które jest w stanie delikatnie się deformować, dostosowując do niebezpiecznych sytuacji. Pozostają jednak obszarem najbardziej narażonym na skutki podobnych uderzeń i w efekcie są jednymi z elementów samochodów, które najczęściej wymagają naprawy. Na szczęście nie jest ona zazwyczaj zbyt droga lub czasochłonna, a w większości przypadków zderzak można odnowić tak, by nie dało się dostrzec śladu jakichkolwiek uszkodzeń. 

Jak najczęściej dochodzi do uszkodzeń zderzaków? 

Ponieważ zderzaki są zawieszone nisko nad ziemią, z wierzchu auta i mają bezpośredni kontakt z większością przeszkód, bardzo wiele okazji sprzyja ich uszkodzeniu. Najczęściej dochodzi do niego podczas parkowania, wjeżdżania oraz zjeżdżania z krawężników i podwyższeń, a także podczas prób dostanie się w ciasne miejsca. Zagrożeniem może być dla nich również jazda po wybojach i nagłych wzniesieniach, a także niewystarczająco ostrożne wymijanie drobnych przeszkód, takich jak słupki drogowe. Zderzaki są z zasady elementami obrywającymi najbardziej podczas większości wypadków i stłuczek. 

Jak wygląda naprawa zderzaków? 

Czasami uszkodzenia są tak poważne, że naprawa zderzaków nie jest możliwa i pozostaje jedynie je wymienić. W większości przypadków można je jednak zregenerować do stanu identycznego z tym przed usterką. Ponieważ tworzywo sztuczne, z którego są wykonywane, ma właściwości termoplastyczne, można naprawiać je w sposób podobny do elementów metalowych. Jedną z najczęściej stosowanych metod jest spawanie. Polega na rozgrzaniu materiału tak, by stał się półpłynny, dzięki czemu można go dowolnie kształtować. Jeśli zajdzie taka potrzeba, można dokładać do niego kolejne fragmenty tworzywa, a w przypadku większych ubytków, w zderzaku umieszcza się siateczkę, swego rodzaju rusztowanie, w oparciu o którą odbudowuje się element. Aby przywrócić mu dawny blask, warto również ponownie pokryć go lakierem. 

© Copyright 2024 Gampcar