Jak uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy?

Jak uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy?

Doszło do stłuczki lub kolizji. Wypadek nie zdarzył się z naszej winy, a nasz samochód nie nadaje się do dalszego użytkowania. Co zrobić w takiej sytuacji? Na szczęście poszkodowany może ubiegać się o samochód zastępczy, a kosztami obciążyć ubezpieczyciela sprawcy kolizji. Na jak długo można uzyskać samochód zastępczy? Jakie dokumenty należy przedstawić ubezpieczycielowi i przede wszystkim jak w ogóle wynająć samochód z OC sprawcy? Na te pytania odpowie poniższy artykuł.

Co zrobić, by otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy?

Wynająć samochód zastępczy można w rozliczeniu bezgotówkowym. Firma ubezpieczeniowa ma obowiązek zapłacić za wynajem auta zastępczego, więc jeśli ktoś robi to na własną rękę, to aby otrzymać pieniądze, musi przedstawić dokumenty potwierdzające wynajem. Zwykle wystarczy jedynie faktura z wypożyczalni. Zatem poszkodowany ma dwie możliwości do wyboru. Może sam wypożyczyć samochód z wypożyczalni, ewentualnie z warsztatu samochodowego, gdzie dokonuje naprawy. Wtedy na podstawie faktury uzyskuje od ubezpieczyciela zwrot kosztów wynajmu auta o zbliżonej klasie do uszkodzonego. Inną opcją jest skorzystanie z pojazdu zastępczego oferowanego przez ubezpieczyciela, gdyż zwykle zakłady te współpracują z firmami zajmującymi się wynajmem samochodów lub posiadają własną flotę. Istnieją firmy, które zajmują się kompleksową naprawą samochodów powypadkowych. Skorzystanie z usług takiej firmy jest bardzo wygodne, gdyż może ona również przejąć procedurę załatwiania wszelkich niezbędnych formalności. Ze względu na doświadczenie w tym temacie, firmy takie wiedzą, jakie dokumenty są potrzebne i jak najszybciej załatwić daną sprawę. Jak dostarczyć uszkodzony pojazd do serwisu? Auto można dostarczyć na miejsce, gdzie będą przeprowadzane naprawy samodzielnie lub przetransportować pojazd z udziałem pomocy drogowej. Można również zgłosić się do serwisu, który zorganizuje transport samochodu. Wypadek czy kolizja to z pewnością stresujące zdarzenia, dlatego warto w takiej sytuacji skorzystać ze wsparcia zespołu fachowców z warsztatu samochodowego oferującego usługi z zakresu pomocy powypadkowej. Nie musimy się wtedy martwić o załatwianie takich formalności jak: zgłoszenie szkody, oględziny rzeczoznawcy, zebranie faktur za wszelkie niezbędne naprawy czy kosztorys firmy ubezpieczeniowej. Wystarczy zostawić uszkodzony samochód i poczekać, aż będzie naprawiony. OC sprawcy pokryje wszelkie niezbędne wydatki.

Na jak długo można wynająć samochód zastępczy?

Jeżeli samochód poszkodowanego po wypadku wymaga naprawy, to w takim wypadku przysługuje mu auto zastępcze z OC sprawcy na cały okres naprawy. Okres ten obejmuje również czas niezbędny na przykład na sprowadzenie części. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że wypożyczone auto musi być tej samej klasy, ewentualnie niższej, co uszkodzone w kolizji. A co w sytuacji, gdy samochód nie nadaje się już do naprawy? Ubezpieczony również może wtedy skorzystać z auta zastępczego, aż do czasu, gdy będzie mógł kupić nowy samochód lub do momentu wypłaty odszkodowania.

© Copyright 2022 Gampcar