Czy poszkodowany ma prawo sam wybrać miejsce naprawy powypadkowej?

Czy poszkodowany ma prawo sam wybrać miejsce naprawy powypadkowej?

Większość z nas wie, na czym polega spawanie, lub przynajmniej słyszała ten termin. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że oprócz różnych metali i ich stopów proces ten może być wykonywany także i na tworzywie sztucznym. Jest to szczególnie przydatne przy naprawie niewielkich uszkodzeń w samochodzie – zamiast np. wymieniać zniszczony błotnik czy zderzak na nowy, możemy oddać go do zespawania.

Spawanie elementów plastikowych w pojeździe

Spawanie tworzyw sztucznych – takich jak plastik czy inne materiały termoplastyczne – daje niemal nieograniczone możliwości kształtowania i naprawy poszczególnych elementów. Skorzystanie z tej usługi jest ponadto znacznie tańsze niż demontaż zniszczonej części, zakup nowej i zainstalowanie jej w miejscu starej. Co więcej, naprawa pozwoli nam zachować oryginalny produkt o wysokiej jakości, co stanowi znacznie lepsze wyjście niż np. kupno tańszego zamiennika.

W dużym uproszczeniu spawanie elementów plastikowych polega na połączeniu kilku obiektów – lub fragmentów połamanej całości – przy użyciu wysokiej temperatury i właściwie dobranego spoiwa. Odpowiednio oczyszczone i oszlifowane brzegi łączonych przedmiotów zostają stopione tak, by materiał stał się elastyczny i możliwe było trwałe łączenie go z innymi obiektami o zbliżonej strukturze. Pozwala to również na ukształtowanie go zgodnie z zamierzeniami.

Spoiwo pełni tu funkcję usztywnienia – zostaje ono połączone pod ciśnieniem z uplastycznionym materiałem, z którego wykonany jest naprawiany element. Pod wpływem odpowiednio wysokiej temperatury spoiwo i plastik nierozerwalnie łączą się ze sobą poprzez wzajemną wymianę cząsteczek.

Spawanie plastikowych elementów pojazdu obejmuje części nadwozia, czyli m.in. błotniki, zderzaki, uchwyty do lusterek czy elementy reflektorów. Należy zaznaczyć, że po profesjonalnym spawaniu przedmiot ma takie same właściwości i jest równie trwały, co przed uszkodzeniem. Jednocześnie powinniśmy pamiętać, że nie każdy rodzaj tworzywa sztucznego może zostać poddany tego rodzaju naprawie. By sprawdzić, czy możemy z niej skorzystać, skontaktujmy się ze specjalistą.

© Copyright 2024 Gampcar